Zbliża się jubileuszowa 25. edycja Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny

Wielkimi krokami zbliża się jubileuszowa 25. edycja Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny. W oczekiwaniu na nowy, tegoroczny temat, przypominamy trochę faktów z dziejów Konkursu. Historia Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny to nie 25 a 36 lat, w czasie których, z różnymi perypetiami i latami przerwy gdy zawieszano jego organizację, kontynuowany był jeden z najpopularniejszych w Polsce konkursów na rysunek satyryczny. Pierwszym jego organizatorem był Klub Międzynarodowej Prasy i Książki w Zielonej Górze, który w 1986 r. zrealizował wtedy jeszcze krajowy Otwarty Konkurs na Rysunek Satyryczny pt. Prasa. Już w tym pierwszym konkursie udział wzięło wielu znakomitych polskich rysowników takich jak: Eryk Lipiński, Julian Bohdanowicz, Henryk Cebula. Konkurs tak się spodobał satyrykom, że w następnym do współzawodnictwa włączyła się 15-osobowa grupa rysowników z Bułgarii, Czechosłowacji i ówczesnego Związku Radzieckiego. W kolejnych latach dołączyli artyści z Turcji, Belgii, Argentyny, Wielkiej Brytanii, Filipin i in. krajów świata. Konkurs stał się imprezą międzynarodową i taką też nazwę przyjął. Pierwsze konkursy i ich szybką popularność organizatorzy zawdzięczali patronatom pism satyrycznych, słynnym „Szpilkom” i Karuzeli”. Informacje o konkursie propagowały także zagraniczne pisma m.in. „Witty World”. Wraz z rozwojem Internetu wieści o zielonogórskim konkursie zaczęły docierać do najodleglejszych zakątków świata.

Organizatorami i współorganizatorami Konkursu na przestrzeni lat byli: Klub Międzynarodowej Prasy i Książki w Zielonej Górze, Kożuchowski Ośrodek Kultury i Sportu „Zamek”, Wydawnictwo „Lubpress”, Rockwool Polska, Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych „Debiut”, Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz od 2011 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

Tematy konkursowe były bardzo różne, od takich jak: prasa, radio, telewizja, sztuka, muzeum zamek, do takich jak: media społecznościowe, celebryci, sztuczna inteligencja, plastik. W Konkursie przyznaje się cztery nagrody regulaminowe. Zdobywca Grand Prix otrzymuje także piękną statuetkę autorstwa zielonogórskiego rzeźbiarza Roberta Tomaka.

           Konkursowi od lat towarzyszy katalog wydawany w niezmienianym od początku formacie. Jego pierwsze edycje były skromne czarno-białe, teraz są piękne kolorowe. Katalog ten ma swoich zagorzałych fanów na całym świecie. Coroczną imprezą zamykającą wydarzenie jest finisaż pokonkursowej  wystawy podczas którego wręczane są laureatom nagrody. Zakwalifikowanie się do wystawy jest dla rysowników szczególnym wyróżnieniem. Wystawy zielonogórskie goszczą także inne instytucje kultury w kraju. Niebawem kolejna, jubileuszowa edycja. Zapraszamy do wzięcia udziału w Konkursie.

statuetka