Lubuskie konotacje w ramach 3. Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru Kozzi Cybulski Wilhelmi
Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT pozyskało środki z Miasta Zielona Góra na realizację przedsięwzięcia Lubuskie konotacje w ramach 3. Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru Kozzi Cybulski Wilhelmi
W daniach 12-16 lipca 2017 r. odbędzie się 3. Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru Kozzi Cybulski Wilhelmi, w ramach którego zaprezentowany zostanie nurt Lubuskie konotacje, czyli artystyczne spotkania/panele wspomnieniowe
z twórcami/artystami, którzy urodzili się/mieszkali/pracowali w Zielonej Górze, Lubuskim lub w okolicy, lub związani byli pracą artystyczną w pewnym okresie swojego życia z regionem.
W poprzednich edycjach Festiwalu w tym nurcie zaprezentowaliśmy filmy i portrety takich artystów jak min.: Zdzisław Wardejn, Henryk Machalica, Sandra Staniszewska, Łukasz Rostkowski (LUC), Iwona Katarzyna Pawlak.
W ramach tegorocznych Zielonogórskich konotacji przedstawimy:
• retrospektywę filmów reżyserki i scenarzystki Dżamilli Ankiewicz, byłej mieszkanki Zielonej Góry, córki znanego dziennikarza i felietonisty, autora Przechadzek Zielonogórskich, Henryka Ankiewicza „Andabaty”, dziennikarza Gazety Lubuskiej, zmarłej w ubiegłym roku.
Dżamila Ankiewicz była absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, ukończyła Zaoczne Studium Scenariuszowe łódzkiej Filmówki. Była członkiem Polskiej Akademii Filmowej. Napisała scenariusz i dialogi do filmu Wszystko co najważniejsze Roberta Glińskiego - o miłości Oli i Aleksandra Watów. Obraz w 1992 r. zdobył Grand Prix i kilka innych nagród na festiwalu w Gdyni. Była autorką scenariusza dokumentu Ostatni Cygan w Oświęcimiu (1994 r.), reżyserką
i autorką scenariusza dokumentu Śmierć Zygielbojma (2000), docenionego na festiwalu w Krakowie. W serialu dokumentalnym Tam gdzie się ludzie nie umawiali pokazywała obraz powojennego życia kulturalnego poprzez spotkania
w słynnych warszawskich restauracjach i kawiarniach: „Kameralna”, PIW, „Czytelnik”, Związek Literatów, SPATiF. Narratorami ww. filmów byli m.in. Gustaw Holoubek, Tadeusz Konwicki, Kazimierz Kutz oraz Stefania Grodzieńska. Dżamila Ankiewicz zmarła nagle w Warszawie 27 maja 2016 r.
W cyklu Retrospektywa filmów Dżamilli Ankiewicz zostanie zaprezentowany obraz: Tam gdzie się ludzie nie umawiali.
W Cafe Film na zielonogórskim deptaku odbędzie się spotkanie wspomnieniowe i rozmowa o scenarzystce i reżyserce
z udziałem min krytyka filmowego Łukasza Maciejewskiego ze Szkoły Filmowej w Łodzi.
• portret aktorki Joanny Brodzik urodzonej w Krośnie Odrzańskim, uczęszczającej do Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze, aktorki teatralnej, serialowej, filmowej, znanej szerszej publiczności z polskiej telewizji choćby z filmów: Magda. M., Kasia i Tomek, Miłość…, Dom…, Cisza nad rozlewiskiem wg powieści Małgorzaty Kalicińskiej.
W cyklu Retrospektywa filmów Joanny Brodzik pokażemy: Jasne błękitne okna, reż. Bogusław Linda. W Cafe Film na zielonogórskim deptaku planowane jest spotkanie z Joanną Brodzik, która zapowiadać będzie także filmy ze swoim udziałem.
• portret aktora Piotra Machalicy, syna znanego aktora filmowego i teatralnego Henryka Machalicy, związanego
z Lubuskim Teatrem za dyrekcji Marka Okopińskiego (1960-1963). Tu w Zielonej Górze wychowywał się wspólnie z braćmi Krzysztofem i Aleksandrem.
Piotr Machalica to absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Po studiach związał się z Teatrem Powszechnym w Warszawie, którego aktorem był przez kolejne dwadzieścia pięć lat. Na deskach tego teatru stworzył kreacje w kilkudziesięciu inscenizacjach, m.in. w Medei Eurypidesa w reż. Zygmunta Hübnera; Trzech siostrach Antoniego Czechowa w reż. Agnieszki Glińskiej; Królu Learze Williama Szekspira w reż. Piotra Cieplaka. Od 2006 r. pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. artystycznych Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Od wielu lat związany jest z Teatrem Polonia i Och-teatrem w Warszawie. Ten popularny i ceniony aktor teatralny oraz filmowy znany jest również szerokiej publiczności jako wokalista wykonujący piosenkę poetycką.
W cyklu Retrospektywa filmów Piotra Machalicy widzowie będą mogli zobaczyć filmy:
- Operacja Bazyliszek, reż. Jacek Bromski
- Jaga, reż. Tomasz Bagiński.
„Tvardovsky2.0”, reż. Tomasz Bagiński
Machalica będzie zapowiadał swoje filmy przed ich projekcją.
Aktor zaprezentuje się także jako wokalista w koncercie Recital "Mój ulubiony Młynarski" składający się wyłącznie z utworów, które wyszły spod pióra Mistrza. Są to piosenki zarówno autorskie, jak i znakomite przekłady, które stały się ważną częścią polskiej kultury. "Mój Ulubiony Młynarski" to koncert na głos, dwie gitary, trąbkę, instrumenty perkusyjne, a nawet akordeon.
Zadanie zrealizowane ze środków Miasta Zielona Góra