XVIII Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny – Zielona Góra 2016 - Sztuczna inteligencja

W ostatnich dniach media obiegły tytuły:

„Historyczna porażka człowieka. „Jestem w szoku" - mistrz gry w go przegrał z komputerem”,

„Program AlphaGo wygrał pierwszy mecz w Go z najlepszym graczem na świecie”, „Sztuczna inteligencja pokonała człowieka. 1:0 w historycznym pojedynku”

Pojedynek odbył się pomiędzy jednym z dwóch najlepszych graczy w go na świecie, a komputerowym programem AlphaGo.

Gra w go to było jedno z największych wyzwań dla sztucznej inteligencji, które już jest nieaktualne. Po porażkach z komputerem w grze w szachy i warcaby, dołączyła gra w go, w której umysł człowieka wciąż był do niedawna lepszy od sztucznej inteligencji.

Zwycięstwo maszyny zawdzięczamy programowi Alpha Go, który został zaprojektowany tak, by - dzięki posiadanemu algorytmowi, który pozwala mu się nauczyć najlepszej strategii, tak jak to robią ludzie, poprzez wielokrotne rozgrywanie kolejnych partii gry - zebrać jak największe doświadczenie. W takim działaniu szybszy od człowieka jest komputer.

Media zastanawiają się czy dni supremacji człowieka są policzone?

Czy należy się z tego cieszyć czy raczej martwić?

Zastosowanie sztucznej inteligencji, która jest tak zaprogramowana, aby się uczyć, można wykorzystać wg naukowców i programistów na różne sposoby.

Dzięki niej można „wyłapywać” różnice w złożonych obrazach, co może być przydatne w medycynie, w wyszukiwaniu zmian chorobowych, w przewidywaniu ruchów na rynkach finansowych. Nie brak też tych, co się sztucznej inteligencji boją. Stephen Hawking ostrzega, że sztuczna inteligencja zniszczy ludzkość, jeśli jej nie będziemy skutecznie kontrolować.

To temat niedalekiej przyszłości. Warto już dziś dowiedzieć się, co o tym myślą rysownicy. Tematem kolejnej edycji naszego konkursu jest:

Sztuczna inteligencja