Nasza wystawa w Muzeum Karykatury Warszawie

Źródło: Muzeum Karykatury w Warszawie

Od 2 grudnia br. w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego prezentujemy ekspozycję prac pokonkursowej wystawy XVI Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny „Celebryci".

Konkurs organizowany jest co roku przez Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych „Debiut" oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. C. Norwida w Zielonej Górze.

 

To kolejna już, czwarta wystawa pokonkursowa z Zielonej Góry, prezentowana w Warszawie przy ul. Koziej. Tym razem pod hasłem „Celebryci", które dzisiaj, w dobie tryumfu tabloidów, blogów i dynamicznego rozwoju mediów masowych stało się dość powszechne. Zdumiewający jest fakt, że choć samo określenie przybyło do nas stosunkowo niedawno, to terminem tym posługuje się już większość z nas. Zagadnienie to frapuje również artystów karykatury i twórców rysunku satyrycznego, czego dowodzą eksponowane na wystawie prace.

W tym roku z tematem konkursu oprócz Polaków zmierzyli się m. in. rysownicy z Belgii, Czech, Brazylii, Bułgarii, Francji, Kanady czy Izraela. Każdy z uczestników oryginalnie zinterpretował zjawisko „celebryckości", przedstawiając je w pogodny i żartobliwy sposób, z właściwym karykaturzystom przymrużeniem oka.

Na wystawie w Muzeum Karykatury można obejrzeć ok. 100 rysunków, które jury pod przewodnictwem Zygmunta Zaradkiewicza wyłoniło spośród wszystkich nadesłanych na konkurs. Prezentujemy prace takich twórców, jak Zbigniew Woźniak (Polska), Antonio Garci (Meksyk), Břetislav Kovařik (Czechy), Sławomir Makal (Polska), Julian Bohdanowicz (Polska), Valeriu Kurtu (Niemcy) i wielu innych znakomitości rysunku satyrycznego.